Im a lover not a fighter but I`ll fight for what I love
RSS icon
  • Boxningen är som ett gift

    Skrivet 22 februari 2010 Stefan Schallengruber 3 kommentarer

    Proffsboxningen i Luleå i Lördags, alla svenskar vann förutom Luleås tungviktare som förlorare på TKO. Jag skulle  egentligen varit med på galan. Dryga 400 personer i publiken, ja man kan ju förstå varför proffsboxningen gräver sig allt djupare in i graven. Ingen knock out alls. Och sen till press och media, bara skriverier om Mikaela Laurèn. Hon hade ju vunnit förut mot sin motståndare, skulle hon förlora denna då? Varför inte möta en bättre denna gång. Varför gick inte hon huvudmatchen istället för Cliff Soukka. Inga skriverier om honom där uppe. Kanske man måste ha  något dåligt förflutet el kriminella saker osv i bagaget för att media skall få upp ögonen, öronen, ja tydligen är det så. Media kom till pappa så ska ja berätta så ni kommer tappa hakan..  Har inget emot Mikaela så misstro mig inte, trevlig tjej verkligen. Hon kommer nå sitt bälte tror ja framöver.Tycker det är synd bara att media lägger allt krut på tjejer. Ja kolla bara på Åsa Sandell osv . Grattis alla Svenskar, hoppas på mer knock out i fortsättningen bara, då kanske vi får en fullsatt publik, folket vill se blod, och knock out så är det bara..

    Skönt pass igår på Sportlife Ullevi.  30min löpning, 30 min crosstrainer, 15min rodd, 30min cykel & marklyft och mage. Så underbart med en bastu och proteindrink efteråt. I veckan, om det är snö kvar kommer jag springa ut näck i snön och tbk in i bastun innan de stänger om det inte är så mycket folk kvar.. gäller bara att ha med sig kortet in, annars blir det inte roligt..

    Det blev en lugn helg igen. Helt underbart. Snackat lite med Kamran Kabinejad proffsboxaren som är tbk igen, grym boxare. Han har match nu i Ryssland på Onsdag. Good Luck Kamran. Han ska försöka få med mig nästa gång ev till Ryssland.

    Grymma matcher på UFC i Lördags natt.  I love it.  Kommer att  köra ett  teknik pass MMA på Tisdag igen längtar redan. Längtar tills boxningslokalen idag med, Boxningen är som ett gift, har man blivit biten, så är det kört.

    Nyss hemkommen från Sportlife Ullevi.. 15min intervall löpning & 15 min intervall på motion cyckeln.

    Så här kan det se ut precis innan en boxningsfight. Luis Lagerman tejpar & gör ett grymt jobb på mina händer…

     

    3 kommentarer till “Boxningen är som ett gift”

    1. Hej
      Boxningsgymmen borde bli som alla andra traditionella
      styrketräningsgym, att man kan gå in när man känner för det.
      Se exempelvis de nattöppna gymmen som finns nuförtiden, de
      är ju till för folk som jobbar annorlunda tider men ändå vill
      köra när det passar dem.
      Så när tror du boxningsgymmen fattar galoppen och börjar med
      passerkort och dygnet runt öppet. Eller åtminstånde så att man
      kan valsa in mella 07-23 åtminstånde.. tiderna är ju förbi
      när folk jobbar 7-16 och kan dyka upp på kvällspassen som oftast
      är mellan 18-20 på kvällen. Vad har du för tankar kring detta?
      Mvh
      schabo-labo

    2. go stefan go you are grym,thank you for allting du wright and alla filmer du show på all the olika sites ,tack you!

    3. Hej på lejonkulan har mqånga nycklar och kan träna fritt på dagar osv. Passer kort vore grymt. Håller med dig om det ,många jobbar olika och hinner inte träna. Skulle finnas fri träning när det inte är pass i lokalen . Gbg MMA har det .
      De har Många många medl. Ett shysst gym & boxning med passerkort skulle få mer medl också. Om några år vill ja öppna ett grymt gym fightingym. Kul att du kommenterar , vem du nu är hehe ;)

    Skriv kommentar